A kutatás keretében 20 Terson szindrómában szenvedő páciensen hajtottak végre műtétet. Vitrektómiát hajtottak végre rajtuk, aminek keretében eltávolították az üvegtesti gélt és feltöltötték egyfajta speciális sóoldattal.
Az eljárás után egy hónappal a kezeltek látása 20/40-re nőtt 20/1290-ről. Néhány hónapra rá szinte mindegyik páciensnek 20/20-as látása volt (ez azt jelenti, hogy a szemész tábláján el tudják olvasni az alsó sort).
Mivel a sérülés idejéhez mérten két csoportra osztották őket, a kutatók számára az is kiderült az eredményekből, hogy nem volt különbség a páciensek gyógyulási ideje között, és nem számít, ha a traumatikus agysérülés után azonnal vagy csak több hónappal később ejtik meg a műtétet, az eredmény változatlan, a látás így tökéletesen visszanyerhető.
"Fontos volt megtudnunk, hogy mennyi időt várhatunk a műtéttel anélkül, hogy annak hosszútávú negatív hatása lenne." - mondta Rajendra S. Apte (MD, PhD - Washingtoni orvosi egyetem).
A műtétnek óriási hatása lehet, több millió embernek adhat reményt (2010-ben csak az Egyesült Államokban 2,5 millióan szenvedtek traumatikus agysérülést).