Manapság nem meglepő, ha az embernek számos eszköze van: telefon, tablet, laptop stb., melyeket időközönként tölteni kell. - A vezeték nélküli töltőállomásokat leszámítva ez a procedúra az elmúlt évtizedben semmit sem változott.
A Buffalo egyetem és a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) közös kutatása előrelépést jelenthet e téren. A töltéshez nem kellene többé konnektort keresgélnünk. Kutatásuk eredményei szerint - amit a Nano Energy c. újságban publikáltak - ehhez csupán egy kis "testmozgásra" és erre az egyszerű találmányra van szükség.
A megoldás a triboelektromos, más néven a dörzselektromos hatásban rejlik, amikor egy anyag töltést kap miután súrlódott egy másik anyaggal. A jelenséget a legtöbben már megtapasztalhattunk, így jön létre a statikus elektromosság, például amikor véletlenül hozzáérünk valakihez és egy nagyon apró áramütést kapunk.
A találmány: két vékony aranyréteg közé szorított szilikon-alapú polimer (polydimethylsiloxane). Erő kifejtésénél a két réteg összegyűrődik, majd újabb erőkifejtésnél az arany és a polimer közötti mozgás súrlódást okoz. Az elektronok oda-vissza mozognak a két aranyréteg között, és minél nagyobb a súrlódás, annál több energia jön létre.
Yun Xu, a CAS professzora munkatársaival demonstrálta a találmány hatékonyságát: a két apró 1,5 cm hosszú és 1 cm széles aranylapka és polimer elegendő áramot fejlesztett 48 LED égő működtetéséhez. A kutatók reményei szerint találmányuk hamarosan kereskedelmi forgalomba kerül.